Kanaat Etmek, bitmeyen bir hazinedir…

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Kanaat Etmek, bitmeyen bir hazinedir…

325

Kanaat Etmek, bitmeyen bir hazinedir…

Kanaat etmek, elinde bulunanla yetinme, dünya nimetlerinden kısmetine düşenlere razı olmaktır. Allah’u Teala bir çok ayette, Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem birçok hadiste bu konuya dikkat çekmiştir. “Kadınlar, oğullar, yığın yığın biriktirilmiş altın ve gümüş, güzel cins atlar, davarlar, ekinler gibi nefsin hoşuna giden şeyler insanlara cazip gelmektedir.

Bunlar dünya hayatının geçici bir metaından ibarettir. Asıl varılacak güzel yer ise, Allah’ın katındadır”(Âl İmrân/14) buyuran Yüce Rabbimiz, dualarımızı hep hamd ve şükürle yapmamızı bize öğretmiştir. Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem ise; “Kanaat bitmek, tükenmek bilmeyen bir hazinedir” buyururken hep şöyle dua etmiştir:

“Ya Rab verdiğin rızkla beni kanaatkâr kıl ve rızkı benim için mübarek eyle”

Atalarımız; “Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz” diyerek gelecek nesillere nasihat da bulunmasına rağmen günümüzde maalesef bu sadece lafta kalmış durumdadır. Etrafımıza şöyle bir baktığımız zaman karşılaşacağımız tablo gerçekten de içler acısıdır diyebilirim. Çünkü, insanoğlu fıtratı gereği hep daha fazlasını daha iyisini istemiştir. Her ne olursa olsun elimizdekilerle yetinmeyip, miadını doldurmadan yenisini alma telaşına düşmüş durumdayız. İşimizde, evimizde, sokakta, her ne nerede olursak olalım maddi gücümüz olsun olmasın hemen nefsimize yenik düşüp alış veriş yapma gereği duyuyoruz. Bunun sonucunda ise insanlarda şükürsüzlük baş gösteriyor.

İnsanlar, maddi durumları olmamasına rağmen kredi kartlarının sunduğu imkanlar, eş ve dostlarından aldıkları borçlarla kendilerini ihtiyaçları olmadığı halde alış veriş dünyasının içinde buluyor. Kimileri her güne özel kıyafetler, kimleri her mevsimde yaşanabilecek ikamet edebilecekleri evler, kimileri hem kendine hem eşine hem de çocuğunun ulaşımını sağlayabilmesi için arabalar, teknolojik ürünler vs… gibi bunları çoğaltmak mümkün, ihtiyaçtan çok keyfi harcamalar yapılıyor.

Yiyeceğimiz iki lokma ancak gözümüz doymuyor tabak tabak yiyecekler alıp, yarısını çöpe atıyoruz. Bununla kalsak yine iyi. Borç batağına saplanıyoruz. Ödemeye gelince de aile içi geçimsizlikler, anne baba kavgaları, gayrı meşru yollara başvurmalar, hastalıklar hatta intihara varan sonuçlarla karşılaşıyoruz.

Çağın değişimiyle birlikte teknolojik ürünler daima ilgimizi çekiyor. Bir telefon alıyoruz bir ay sonra daha gelişmişi üretiliyor. Bu sefer gidip onu da büyük paralar vererek alıyoruz. Halbuki her iki telefonda aynı işlevi görüyor. Size ekstra bir katkısı da olmuyor. Bu örnekleri çoğaltmak o kadar mümkün ki, yazmaya sayfalar yetmez.

İnsan kanaatkar olmalıdır. Allah’ın kendisine verdiği nimetlere kanaat eden insan, gözü ve gönlü bol olan bir kul olur. O dünyanın en zengin insanından bile daha zengindir. Bizler Allah Cella Celaluhü’nün verdiği nimetler karşısında hep şükür etmeliyiz. En büyük kulluk görevimizden birisi de şükürdür. Ne güzel söylemiş Peygamber Efendimiz:

“Gerçek zenginlik mal çokluğu değil, gönül tokluğudur”

Sevgilerimle…

T.C BAŞBAKANI - AK PARTİ GENEL BAŞKANI

BİNALİ YILDIRIM
  • ÜlküAkif Bey'cim geçen seçim çalışmalarınızı sayfanız üzerinden gördüm vede hakkınızda yazılanları okuyunca sizin ne denli azimli ve faydalı ilimi-icraat yapabileceğinizi kestiriyorum. Bu dönemde aday olduğunuza çok sevindim yalnız sizin gibi birinin baş
  • Mehmet Akif KöseYeni Türkiye için benim de bir fikrim var; ülkenin temel taşları olan gençlere yönelik çalışmalar Yeni Türkiye 'yi çok daha güçlü hale getirecektir. Bu süreçte üniversitelerde eğitim gören öğrenciler için burs ve mesleki eğitim planlamalarının oldukç
  • YalçınSizi İnternet ortamında tanıdım ve biraz araştırmayla gerçekten meclise yarıştığınızı düşünüyorum. Mecliste olanların çoğundan aha etkili ve özverili çalışacağınızdan eminim. Bu süreçte sizi destekler başarılarınızın devamını dilerim.
  • Tunaİstanbul için en iyi fikir Mehmet Akif beyin adaylığı ve öngörüsü çünkü yenilenen ve büyüyen Türkiye’nin yeni ve büyük fikirli dehalara ihtiyacı var vede bun vasıfları bu gibi kıymetli kişilerde görmek pek zor olmasa gerek!

FACEBOOKTA BİZ